уторак, 29. април 2014.

Kako napraviti svoj parfem

I danas vam iz prve ruke prenosim svoje iskustvo.
Pravljenje parfema nije teško koliko se čini. Potrebno vam je svega nekoliko skromnih sastojaka, malo vremena i apsolutno 0 % veštine.

Ovaj način izrade parfema ima mnoge prednosti, među kojima je i odabir kvalitetnih sastojaka, ali i nemogućnost upotrebe hemijskih sredstava od čega su većinom sastavljeni današnji parfemi. Druga stvar je što niko, ali apsolutno niko neće mirisati kao vi, jer je svaki ovakav parfem potpuno jedinstven i uvek iznova možete eksperimentisati sa novim aromama. Treća prednost je naravno u ceni i nije nimalo zanemarljiva. Naime, svi znamo koliko koštaju parfemi u parfimerijama ili kod šanera, gde je veća verovatnoća dobiti sedmicu na lotou nego originalan parfem. Sa druge strane, svoj parfem možete napraviti sa svega nekoliko stotina dinara, odnosno nekoliko eura.
Zabluda je to da ovi parfemi nemaju jak miris ili da se ne zadržavaju dugo na koži. Jačinu arome sami možete da kontrolišete, a dužina zadržavanja na koži je otprilike od 12 do 24 sata.
Evo i potrebnih sastojaka:
-za osnovu, odnosno bazu preporučljivo je koristiti biljno ulje umesto alkohola. Možda je najbolje ulje jojobe jer je veoma stabilno i neće dugo užegnuti, ali možete koristiti i bademovo ili ulje semena kajsije.
- sledeci korak je odabir željenog mirisa odnosno mirisne note. To znači odabir eteričnih ulja koja vam najviše odgovaraju.
Ja ću vam navesti recepte za nekoliko parfema koje sam i sama pravila i sa kojima sa bila vrlo zadovoljna:

1. Ovaj parfem veoma podseća na Chanelovu 5-icu, a njegovi sastojci su:

  • 10ml osnovnog ulja(jojoba, badem, seme kajsije)
  • 24 kapi eteričnog ulja Yilang Yilanga
2. Ovo je jedan malo ozbiljniji parfem, bar po mirisu i najviše recepata sam dala upravo za njega
  • 10 ml osnovnog ulja
  • 12 kapi eteričnog ulja Yilang Yilanga
  • 12 kapi eteričnog ulja sandalovine
3. I jedan unisex parfem :
  • 10 ml osnovnog ulja
  • 5 kapi eteričnog ulja limuna
  • 5 kapi eteričnog ulja pomorandže
  • 20 kapi ulja Bergamota(inače vrsta pomoranže jako izražajnog mirisa)
  • 2 kapi eteričnog ulja sandalovine
To su moji recepti, ali naravno svako po svom nahođenju može odabrati manje ili više aroma i staviti manje ili više ulja. Proces pripreme je vrlo jednostavan. Sve sastojke pomešajte u manjoj posudi sa poklopcem i promešajte čačkalicom i to je to. Možete koristiti i prazne bočice od eteričnog ulja.  Vaš parfem je spreman za upotrebu. 
Posebno je pogodan osobama čija je koža osetljiva na alkohol, a pri odabiru eteričnih ulja treba imati na umu kvalitet ulja, što neće bitno uticati na miris parfema, ali naravno da prirodna ulja osim što veoma lepo mirišu takođe i neguju kožu. Prilikom korišćenja ovih parfema primetićete da ste opušteniji, manje nervozni, a neki mogu delovati i kao afrodizijaci.
Prepustite se čulima i uživajte :)

понедељак, 28. април 2014.

Domaci sampon za brzi rast i jacanje kose

Ovaj šampon je pravo rešenje za problem peruti, slabe i tanke kose. Ojačava vlas iz korena, ubrzava rast kose i podstiče rast novih vlasi.

Ovaj šampon je potpuno jednostavno napraviti kod kuće, a košta koliko i jedan malo bolji šampon, s tim što ga je više (oko 1 l) i što duže traje.
Potrebno je:
- 1 običan litarski šampon(tipa kopriva, breza..)
- pantenol rastvor 100ml
- kapi koprive 30 ml
- AD kapi
Odasuti malo šampona, oko 150ml i dodati sve sastojke. Promućkati i šampon je spreman za upotrebu.
Koristiti dva do tri puta nedeljno pri uobičajenom pranju kose. Daje izvanredne rezultate.
Ja sam za njega čula tako što je pre nekih godinu dana moja drugarica prešla iz mat crne u blajhanu plavu boju kose za dva dana. Naravno, kosa joj je bila urnisana od blanša i morala je da se ošiša skoro "na muško". Za dva meseca redovnog korišćenja ovog šampona kosa joj je bila do ramena i to me je ubedilo u delotvornost.
Inače, u ovaj šampon se mogu dodavati i drugi sastojci kao na primer ricinusovo ulje koje obiluje vitaminom E i ricinoleinskom kiselinom i jača kutikulu vlasi. Na kožu deluje umirujuće i uništava gljivice koje su između ostalog odgovorne za nastanak peruti. Umesto ricinusovog ulja može se koristit i kantarionovo ulje koje je odavno poznato po svojim regenerišućim svojstvima. U smesu dodati pola bočice ricinusa(kantariona) za normalnu kosu, a za jako oštećenu i celu bočicu.
Ja lično koristim šampon od koprive litarski( a u njemu koprive 0%), pantenol iz apoteke naravno (košta oko 200 din), AD kapi (od 100 do 200 din), ulje koprive iz bio špajza (170 din). Ispostavlja se da šampon nije skup s obzirom da ga ima dosta pa dugo traje. Čak nekoliko meseci.
Probajte i uverite se. Nadam se da vam je post bio koristan :)